Konference Evropské migrační sítě
Migrace a interoperabilita informačních systémů
23. 10. 2024, 09.30 – 15.45 hod.
Ministerstvo vnitra, Nad Štolou 936/3, Praha 7, místnost 088
Cíl konference
V souvislosti s přípravou spuštění systému EES a ETIAS a pokroky v oblasti interoperability informační systémů EU organizuje české kontaktní místo Evropské migrační sítě konferenci k představení hlavních změn, které v této oblasti probíhají.
Konference se zaměří na transformaci informační podpory úřadů členských států EU odpovědných za bezpečnost a migraci a zhodnotí změny, které přináší interoperabilní architektura. Cílem je přiblížit účastníkům, jak interoperabilita ovlivní kvalitu ochrany vnějších hranic Schengenu a bezpečnost společného prostoru. Vystupující se budou věnovat i vlivu digitalizace a nových technologií na fungování veřejného sektoru v podmínkách evropské integrace.
Akce je určen pro odborníky z řad státních i nestátních institucí, neziskových organizací a akademické sféry. Součástí konference je také diskuzní část, v rámci které budou zodpovězeny otázky publika.
Praktické informace
Místo konání
- budova Ministerstva vnitra, Nad Štolou 936/3, Praha 7, místnost 088
Datum a čas
- 23. října 2024, 09.30 – 15.45 hod. (začátek registrace od 9:00)
Formát
- hybridní – osobní účast na pozvání / přenos zajištěn přes aplikaci Webex.
Akreditace
- registrace pomocí formuláře zaslaného na emailovou adresu
- prosíme účastníky, aby se dostavili s dostatečným předstihem a měli s sebou osobní doklad, který předloží na vrátnici
Jazyk
- český jazyk
Občerstvení
- na místě bude k dispozici káva a drobné občerstvení ve formě bufetových stolů
Na konferenci vystoupí tito hosté
Pavla Novotná
Pavla Novotná působí jako ředitelka odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR. Před nástupem do své současné funkce v roce 2017 zastávala na Ministerstvu vnitra několik pozic, začínala na oddělení mezinárodních vztahů a informací o zemích původu. Dále působila jako vedoucí oddělení imigrační legislativy a správního řízení, oddělení koncepcí a analýz a zastupující ředitelka odboru mezinárodní spolupráce a EU.
Jiří Čelikovský
Jiří Čelikovský působí jako vedoucí oddělení koordinace schengenské spolupráce a ochrany hranic při odboru azylové a migrační politiky MV. Velkou část profesní kariéry věnoval přípravě Česka na zapojení do Schengenu a poté správnému provádění schengenských standardů ve všech členských státech. Veřejnost a politici na jedné straně očekávají bezpečnost a kvalitní ochranu vnějších hranic, ale současně minimum překážek při cestování. Úkolem úřadů je proto najít vyvážené modely správy hranic, mimo jiné s využitím nových technologií. Ve svých přednáškách zdůrazňuje, že volný pohyb osob je neoddělitelnou součástí rozvinutého společného trhu EU, který se vždy nakonec prosadí.
Jindřich Domanja
Jindřich Domanja od roku 2021 zastává pozici projektového manažera projektu Interoperabilita a vedoucího oddělení mezinárodních informačních systémů národního centra informačních a komunikačních technologií policejního prezidia ČR. Během svého působení na policejním prezidiu od roku 2016 se podílel na projektech SIS, VIS, Eurodac, EES, ETIAS i ECRIS-TCN – tedy všech, které jsou součástí Interoperability. Je členem poradních a pracovních skupin, zabývajících se evropskými systémy a jejich interoperabilitou, v různých EU institucích – eu-LISA, Evropská komise, Frontex, Europol. Rovněž působí jako školitel CEPOLu v oblasti interoperability evropských systémů.
Karel Draganov
Karel Draganov zajišťuje dlouhodobě implementaci mezinárodních informačních systémů do prostředí policie. Podílel se za Českou republiku v době 2009 – 2010 na řešení problémů SIS II a zastupoval Českou republiku při jednání v rámci Předsednictví České republiky při Radě EU. Přispíval na evropské úrovni k vyjednávání koncepce interoperability v letech 2014 – 2018. V rámci implementace evropských IS prostřednictvím programu eu-INIS vede Expertní skupinu eu-INIS, která zajišťuje praktickou meziresortní koordinaci projektů.
Petr Malovec
Petr Malovec působí jako náměstek ředitele Ředitelství služby cizinecké policie (ŘSPC). Celý svůj profesní život je věrný službě cizinecké policie, kde prošel celou řadu pozic od provádění hraniční kontroly na pozemních hranicích až po různé řídicí funkce v rámci ŘSCP. Většina těchto funkcí byla a je spojená právě s informačními systémy a novými technologiemi. Petr Malovec implementoval celou řadu systémů, které pomáhají policii a cestujícím v procesu hraniční kontroly – jako je např. eGATE.
Kristýna Kalecká
Kristýna Kalecká pracuje na Ředitelství služeb cizinecké policie (ŘSCP) na pozici projektového manažera a věnuje se projektům souvisejícími s biometrickými periferiemi na straně Mobilní bezpečnostní platformy a dalším inovativním projektům, které usnadní a pomůžou policii a cizincům v procesech kontrol a cestování.
Pavel Kraus
Pavel Kraus pracuje na odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra jako vedoucí oddělení pobytu cizinců Liberecký kraj od roku 2011, když předtím působil jako referent klientského pracoviště v Praze. V současné době je vedoucím projektové kanceláře Integrovaného cizineckého agendového systému (ICAS).
Anika Stulíková
pplk. Anika Stulíková v současnosti působí na oddělení pro vědu, výzkum a inovace, kde se specificky zaměřuje na agendu umělé inteligence. Je členkou Strategic group for AI v Europolu a v rámci celoevropského projektu Starlight se podílí na vývoji AI nástrojů pro orgány činné v trestním řízení.
Ondřej Melich
Ondřej Melich působí jako ředitel provozu terminálů Letiště Praha, předtím zastával pozici manažera centrálního provozního dispečinku Letiště Praha. V leteckém provozu se pohybuje od roku 2006. Během své praxe získal zkušenosti nejen z provozu letiště, ale také z provozu handlingové i letecké společnosti. Ze své současné pozice je odpovědný za zajištění plánování provozu a zdrojů letiště, řízení odbavení cestujících, organizaci provozu na letišti, kvalitu provozních služeb letiště a implementaci nových technologií v terminálovém provozu.
Hana Ducháčková
Josef Alexa
Josef Alexa působí na Národním úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (Odbor regulace, Oddělení regulace veřejného sektoru). Podílí se na přípravě návrhu nového zákona o kybernetické bezpečnosti a jeho prováděcích předpisů, zejména na návrhu vyhlášky o regulovaných službách (speciálně pak se zaměřením na regulaci odvětví vědy, výzkumu a vzdělávání).
Marek Zelinka
Marek Zelinka se pohybuje ve vízové a pobytové agendě od roku 2013. Mezi lety 2016-2022 působil na Generálním konzulátu ČR v čínském Chengdu a po svém návratu pracuje na Vízovém odboru Ministerstva zahraničních věcí, kde se mj. věnuje vývoji nového systému pro příjem a zpracování žádostí o schengenská víza na českých zastupitelských úřadech v zahraničí (ELVIS).
Moderátoři
Martina Kamenická
Martina Kamenická je od roku 2014 koordinátorkou českého kontaktního místa Evropské migrační sítě. Zároveň působí na odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra jako vedoucí oddělení pro styk s veřejností. Mezinárodní spolupráci v oblasti migrace a azylu se věnuje již od roku 2006; působila jako projektová manažerka v rámci Konference generálních ředitelů imigračních služeb (GDISC) v nizozemském Haagu či se podílela na organizaci mezinárodních akcí v průběhu Předsednictví ČR v Radě EU v roce 2009 i v roce 2022. Byla úzce zapojena do činností Ministerstva vnitra v souvislosti s covidovou krizí i příchodem uprchlíků v důsledku ruské agrese na Ukrajině.